۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » اقتصادی
  • شناسه : 592
  • 21 آگوست 2019 - 7:24
  • 764 بازدید
  • ارسال توسط :
برخی از اراضی کشاورزی ماهنشان با تقسیم بندی ناعادلانه آب رو به خشک شدن می رود

برخی از اراضی کشاورزی ماهنشان با تقسیم بندی ناعادلانه آب رو به خشک شدن می رود

☘برخی از اراضی کشاورزی ماهنشان با تقسیم بندی ناعادلانه آب رو به خشک شدن می رود. ☘زمین کشاورزی بدون آب معنا و مفهومی ندارد 👈ماهنشان یکی از قطب‌های تولید محصولات کشاورزی در استان زنجان است که سالانه مقادیر قابل توجهی از انواع محصولات در آن کشت می‌شود. به گزارش شمیم ماهنشان: اکثرمردم ماهنشان کشاورز هستند […]

☘برخی از اراضی کشاورزی ماهنشان با تقسیم بندی ناعادلانه آب رو به خشک شدن می رود.

☘زمین کشاورزی بدون آب معنا و مفهومی ندارد

👈ماهنشان یکی از قطب‌های تولید محصولات کشاورزی در استان زنجان است که سالانه مقادیر قابل توجهی از انواع محصولات در آن کشت می‌شود.

به گزارش شمیم ماهنشان: اکثرمردم ماهنشان کشاورز هستند وامرارو معاش آن‌ها با انجام کارهای کشاورزی و دامپروری تأمین می‌شود اما یکی از مسائلی که هم‌اکنون نگرانی عده ای از آن‌ها را دو چندان کرده است موضوع تقسیم آب کشاورزی بین کشاورزان دارای حق آبه است.
در این شهر زمین های کشاورزی به فروش رفته که به دلیل عدم آگاهی کشاورزان و خریداران در مورد حق آبه آنها امروزه مشکلاتی را به دنبال داشته است در ماهنشان از زمان های قدیم مرسوم بوده کسی که حق آبه دارد می تواند اراضی کشاورزی خود را آبیاری کند اما با گذشت زمان و فروش زمین ها دراین میان حق آبه آنها یا قید نشده یا کشاورز و خریدار آنقدر آگاه و توجیح نبوده که اگر زمانی آب را تقسبم بندی کنند فقط کسانی حق آبیاری دارند که حق آبه داشته باشند .
هم اکنون کشاورزانی که حق آبه ندارند با تقسیم بندی آب رودخانه آلمالو چایی که بین کشاورزان دارای حق آبه تقسیم بندی شده و فقط بهره این آب را این کشاورزان می برند از آبیاری زمین های خود بی نصیب ماندند و در این فصل از سال که زمین احتیاج به آب دارد اراضی کشاورزی آنها رو به خشک شدن است ، ♦️دراینجا بسی جای سوال است پس تکلیف اراضی کشاورزی که حق آبه ندارند چیست؟ چرا معمولا باب بوده که کسایی که دونگ یا نسخ از حق آبه یا اراضی کشاورزی دارند فقط حق آبیاری از رودخانه آلمالو چایی برای زمین هاب خود دارند! پس دراین میان زمین هایی که حق آبه ندارند تکلیفشان چیست،و یا چرا اجازه فروش یا سندها و قولنامه ها بدون حق آبه به کشاورزان ارائه و فروخته شده است که دراین شرایط بلا تکلیف بمانند.
در سالهای اخیر به دلیل خشکسالی و نبود آب در رودخانه آلمالو چایی همه کشاورزان از طریق پمپاژ آب کشاورزی زمین های خود را سیراب میکردند اماامسال با توجه به بارش باران و برف ،آب در این رورخانه جاری شده اما با مطرح کردن حق آبه توسط کشاورزان دارای آن درواقع کشاورزانی که از این تقسیم بندی سهمی ندارند از آبیاری زمین های خود بی بهره ماندند واراضی آنها با این روند رو به خشک شدن می رود لذا از مسئولین مربوطه، ریش سفیدان درخواست میشود حداقل یک روز را اختصاص به آنهایی که حق آبه ندارند بدهند تا زمین های خود را سیراب کنند یا تدابیری بیاندیشند که پمپاژ های آب کشاورزی در این روزها فعال باشد.

🔴اینجا باز جای سوال است وقتی فروش زمین های کشاورزی بدون حق آبه خلاف قانون است چرا درماهنشان این موارد پیگیری و یا توجیح نشده وزمین هایی بدون حق آبه به فروش رفته است که این روزها سر آب نزاع های مختلفی صورت میگیرد‌.
با توجه به چنین مشکلات چرا آبیاری قطره ای هم هنوز اجرایی نشده، چرا زمین های کشاورزی که پمپاژ آب دست آنهاست همیشه آبیاری میشود اما به عده ای از کشاورزان آب نمی دهند این ناعدالتی ها تا کی ؟؟؟؟!!!
@akhbaremahneshan

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*