۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » اخبار » اخبارشهرستان ماهنشان » شهدا و دفاع مقدس
  • شناسه : 1369
  • 04 اکتبر 2020 - 6:14
  • 469 بازدید
  • ارسال توسط :
بلندپرچین آوای بلند،ترین ها روستایی با مشکلات فراوان/

بلندپرچین آوای بلند،ترین ها روستایی با مشکلات فراوان/

روستای بلند پرچین در زمان جنگ تحمیلی که ۵۰ خانوار داشت با اعزام ۹۰ رزمنده و تقدیم ۱۶ شهید و ۱۷ جانباز در دفاع از ایران امروزه بیشترین مشکلات را دارد.

مردم روستای بلندپرچین در شهرستان ماهنشان استان زنجان، در حالی با حداقل امکانات روزگار خود رامی گذرانند و با مشکلات زیادی درگیر هستند، که فرماندار ماهنشان جابه‌جایی سه تیر برق این روستا در یک سال گذشته را افتخاری برای خود می‌داند.
با تقدیم بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ شهید در دوران دفاع مقدس یکی از استان‌های فعال در دفاع از کیان پاک ایران اسلامی است، مردم و رزمندگان این دیار در دوران دفاع مقدس با حضور در بیش از ۵۰ عملیات آفندی و پدافندی به عنوان خط شکن در عملیات‌های آبی و خاکی مختلف نشان دادند که در راه دفاع از میهن نقش برجسته و مهمی داشته‌ و دارند.

مردم زنجان در زمینه پشتیبانی از جنگ نیز نقش مهم و برجسته‌ای داشتند و به لحاظ جمعیت جزو استان‌های نخست در کمک به جبهه‌های جنگ تحمیلی دشمنان علیه کشورمان بودند.
اما در زمینه دفاع از کشور و شهدا چند نقطه استان به لحاظ جمعیت جزو مناطقی هستند که بیشترین شهید را تقدیم کشور کرده‌اند، که یکی از این مناطق روستای «بلند پرچین» از روستاهای شهرستان ماهنشان در منطقه انگوران است، روستایی مانند «فردوی» قم که بیشترین شهید را تقدیم نظام و انقلاب کرده است.
این روستا در طول دفاع مقدس و در آن زمان که حدود ۵۰ خانوار بوده است،۹۰ رزمنده داشته و ۱۶ شهید و ۱۷ جانباز را در راه دفاع از ایران اسلامی تقدیم انقلاب کرده است.

*بلند پرچین روستایی محروم با مشکلات فراوان

اما این روستا که یکی از مناطق تاثیرگذار استان در طول دفاع مقدس بوده، امروز با مشکلات فراوانی روبه‌روست که شاید طرح آن نیز برای خواننده تعجب‌آور باشد.
در حالی که این روزها در بسیاری از روستاهای کشورمان و استان زنجان با اجرای طرح هادی اقدامات خوبی در راستای آبادانی روستاها برداشته شده است، اما این روستا همچنان درگیر و گرفتار بسیاری از مشکلات حتی کوچک و پیش پا افتاده است.

بهانه حضورم در روستا شرکت در یادواره شهدای روستا است که امسال هفتمین دوره آن است که به دلیل شیوع کرونا در فضای باز و در مزار شهدا برگزار می‌شود.

مادران و پدران شهدا قبل از همه، یک به یک با عکس‌هایی از عزیزان خود وارد مزار می‌شوند، جمع‌شان امروز جمع است، هر چند هر روز دلشان اینجاست، اینجا که پاره تن خود را به خاک سپرده‌اند.

اهالی قدرشناس و همیشه در صحنه هم از راه می‌رسند، یکی جانباز، دیگری برادر شهید، آن دیگری فرزند شهید و آن یکی هم نوه شهید و این یکی هم همرزم شهید است، همه باهم نسبت دارند.

۳ تیر برق را با هزینه خودمان جابه‌کردیم!

مراسم با رونمایی از تمبر ویژه شهدای روستای بلندپرچین و سخنرانی‌های همیشگی به پایان می‌رسد، اما حضور فرماندار در روستا فرصتی است تا اهالی در مورد مشکلات روستا با فرماندار درددل کنند.

فرماندار ماهنشان در مورد گلایه و اعتراض مردم در مورد مشکلات روستا و قول‌هایی که سال گذشته داده بود، پاسخ‌های متفاوتی را می‌دهد، که جای تامل بسیار دارد.

مثلا در مورد گلایه مردم در مورد انتقال تیرهای برقی که در وسط خیابان‌های این روستا جا خوش کرده‌اند می‌گوید؛ خوب سه تیر برق را که سال گذشته، «قول آن را در یادواره شهدا داده بودم» از خیابان برداشتیم آن هم با هزینه خودمان!

در حالی که بعدا دهیار روستا اعلام می‌کند که این جابه‌جایی‌ها از طریق بودجه دهیاری تامین هزینه شده است.

فرماندار ماهنشان در مورد اینکه قرار بود به مزار شهدا برق‌رسانی شود؛ گفت: امسال از طریق دهیاری ۸۰۰ هزار تومان بگیرید تا این مشکل حل شود.

البته در مورد این مورد هم ظاهرا فرماندار محترم دستور داده تا بودجه برق‌رسانی به مزار شهدای روستا از طریق اعتبارات دهیاری تامین شود.

مجتبی نوری در مورد مشکلات آب روستا هم که در چند سال گذشته به روستاییان قول داده، هم مانند راه دسترسی از سمت ماهنشان حرفی برای گفتن ندارد و بهانه‌های مختلفی بیان می‌کند که قابل تامل است.

بلند پرچین آب آشامیدنی و کشاورزی ندارد

دهیار روستای بلند پرچین در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به مشکلات آب شرب و آب کشاورزی روستا اظهار داشت: مردم روستا روزانه فقط یک ساعت آب آشامیدنی دارند و در مورد آب کشاورزی هم مشکلات اساسی وجود دارد.

محمدحسین رضایی با بیان اینکه این روستا در منطقه‌ای قرار گرفته که می‌شود مشکلات آبی آنرا با حفر یک چاه یا ایجاد یک سد کوچک خاکی برطرف کرد، تصریح کرد: متاسفانه با وجود همه وعده‌های فرماندار و مسؤولان استان تاکنون در این زمینه اقدامی انجام نشده است.

انتهای پیام/

فارس

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*