۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » آخرین اخبار » اجتماعی » اخبارشهرستان ماهنشان
  • شناسه : 1738
  • 07 ژانویه 2021 - 8:29
  • 344 بازدید
  • ارسال توسط :
تراژدی تلخ تخریب طبیعت با رها سازی زباله ها در کوه ها و طبیعت بالا دست ماهنشان/ رها سازی زباله ها چالشی دیگر در ماهنشان+تصاویر

تراژدی تلخ تخریب طبیعت با رها سازی زباله ها در کوه ها و طبیعت بالا دست ماهنشان/ رها سازی زباله ها چالشی دیگر در ماهنشان+تصاویر

رها سازی زباله ها و پسماند ها چالشي است كه همچنان در بسياري از مناطق شهر ماهنشان پابرجا بوده و سلامت عمومي جامعه را تهديد مي كند.

به گزارش خبر ماهنشان،چندی است افرادی طبیعت دوست با ارسال تصاویری از مناطق و مناظری نامناسب از رها سازی زباله ها در طبیعت  و کوه های بالادست  شهر ماهنشان و برخی از روستاها  ما را به این واداشت در این راستا قلمی بزنیم.

همچنان که مستحضر هستید و از تصاویر این چنین برداشت می شود برخی از این زباله ها داروهای تاریخ گذشته غیر انسانی یا غیره بوده که  خطرات ناشی از ریختن زباله ها و حتی پسماندهای خانگی در مکان هایی نزدیک به مناطق مسکونی و رودخانه ها و دفن غیر اصولی زباله موجب انتقال بیماری های خطرناک برای ساکنان محلی در بلند مدت خواهد شد و ایجاد بیماریهای کزاز، حصبه، سالک پوستی و انگل های روده ای و مسمومیت ها پیامدهای زیست محیطی ناشی از رها سازی نامناسب زباله ها و آلودگی های ناشی از زباله می باشد و عاجزانه از مسئو لان ذی ربط خواستاریم که نسبت به این موضوع که با جان و سلامت مردم  سر و کار دارد رسیدگی کنند.

جدایی از اینکه این زباله ها با سلامت انسان سرو کار دارد چهره نامناسبی هم به طبیعت بکر ما می دهد، اما بحث اینجاست با توجه به اینکه شهرداری محترم زباله های شهری را طبق اصول و قواعد خود از سطح شهر جمع آوری کرده و در حاشیه شهر امحا می کند چرا عده ای این زباله ها را در نزدیکی های شهر رها سازی می کنند آیا دنبال اهداف خاصی هستند، چرا  دارو های تاریخ گذشته دامپزشکی سر از پشت بیمارستان رازی در می آورد؟

علت اینکه در برخی از روستاها زباله ها انباشته شده و چندین روز جمع آوری نمی شود چیست این نازیبایی ها همچنان که چهره روستا را زشت و نامطبوع می کند مردم را نسبت به مسئولین آن روستا یا شهر بدبین کرده و سلامت مردم منطقه را هم به خطر می اندازد.

اینکه در ورودی های برخی از روستاها مشاهده می شود زباله ها بدون امحا همچنان رها سازی می شوند علت آن چیست آیا دهیاری ها و یا مسئولین مربوطه آموزش های لازم را ندیدند یا علت چیز دیگری است.

گاهی اوقات شیشه خورد ها یا پلاستیک هایی که در طبیعت رها می شوند در زیر تابش نور خورشید مخصوصا در روزهای گرم تابستان  مانند ذره بین عمل کرده و منجر به آتش سوزی می شود و طبق آمارهایی که در گزارشات جلسات شنیدیم آتش سوزی در مناطق ما نسبت به سایر مناطق استان بیشتر هم هست و در اینجا حرف ما بیشتر با خود اهالی و همشهریان و مسافران و گردشگران است که این گونه رها سازی های زباله در طبیعت بکر در شان هیچ کدام از افراد نیست بلکه موجب تاسف، ناراحتی و بسیار نگران کننده است.

حالا دور از اینکه مسئولین باید به وظایف خود در این راستا خوب عمل کنند بحث ما و حرف های ما این بار با خود شما مردم است مگر نه این است که حیات انسان در گرو پاکیزه نگه داشتن محیط زیست است پس چرا با دست خودمان طبیعت زیبا را به یک زباله گاه تبدیل می‌کنیم. ما انسان‌ها با خود نمی‌اندیشیم که طبیعت به انسان نیاز ندارد بلکه ما انسان‌ها در هر شرایطی به طبیعت و محیط زیست نیازمندیم. حیات ما  در گرو حیات و سر زندگی طبیعت پیرامون ما است.

وقتی یک منطقه بکر و دست نخورده گردشگری برای حضور گردشگران معرفی و تبلیغ می‌شود اندک مدتی نمی‌گذرد که همان منطقه زیبا به محلی برای انداختن انواع زباله‌های پلاستیکی، شیشه‌ای، قوطی کنسرو، ظروف یک بار مصرف و …تبدیل می‌شود.

*محرمعلی عزیزی دبیر کارگروه پسماند ها و زباله های شهری و روستایی در گفت و گو با خبرنگار خبر ماهنشان گفت: جمع آوری و امحا کردن زباله ها در محدوده و حریم جاده ها به عهده اداره راهداری و حمل و نقل جاده است و محدوده های فراتر از آن به عهده بخشداری بوده و محدوده های روستا به عهده دهیاری ها و شهر ها هم به عهده شهرداری ها می باشد که این موارد پیگیری شده و در اولین فرصت با تشکیل جلسه ای در  این راستا موارد را پیگیری خواهیم کرد.

*ملکی شهردار شهر ماهنشان نیز در گفت و گویی خبری ما اظهار داشت : جمع آوری زباله ها و پسماند ها خارج از حریم شهری به عهده شهردار نبوده و در مسیر جادهها و خارج از آنها به عهده فرمانداری، راه ترابری و دهیاری ها و بخشداری ها است.

وی درخصوص زباله های شهری هم اظهارداشت: با اندک نیرو و دستگاههایی که در شهرداری هست زباله های شهری جمع آوری شده و در خارج از محدوده شهری امحا می شوند .

شهردار ماهنشان از مردم شهر ماهنشان خواست زباله های خود را  شب در سطل ها و سبد های جمع آوری شده در کوچه ها نیاندازند چون زمان جمع آوری زباله ها صبح ها می باشد که در غیر این ساعت حیوانات از سگ  و گربه کیسه های زباله ها را در حین دنبال غذا برای خود پاره کرده و تا آمدن مامورین شهرداری آن قسمت از محله یا منطقه چهره  زشت به خود گرفته و محله با ریختن زباله ها آلوده میشود.

*صادقی صفا بخشدار بخش مرکزی ماهنشان در گفت و گو با خبرنگار خبر ماهنشان اظهارداشت: در برخی از روستا ها مشکل کارگر هست که با اندک هزینه ای که برای جمع آوری اعتبار هست شخصی حاضر به جمع آوری زباله ها نمی شود و گاهی اوقات این مشکلات جمع اوری یک هفته یا دو هفته ای که باید انجام میشد به تاخیر می افتد.

وی افزود: پسماند هایی که در خارج از روستاها رها سازی شده و میشوند پیگیری شده و بررسی می شود.

*تصاویری از پشت بیمارستان رازی مبنی بر ریختن زباله های بیمارستان و دارو های شبکه بهداشت چند روز پیش برایمان جهت آلودگی محیط و … گزارش شد و در پیگیری ما ،دکتر اجلی رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان ماهنشان در این گفت و گو اظهار داشت:  موارد فوق بررسی شده و عوامل بهداشت محیط و شبکه بهداشت و درمان ضمن بازدید از محل و بررسی هایی که انجام دادند به این نتیجه رسیدند این داروهایی که در پشت بیمارستان رازی و یا زباله هایی که انباشته شده اصلا مربوط به بیمارستان رازی نبوده و این دارو های تاریخ گذشته اصلا برای مصارف انسانی نبوده و برای شبکه بهداشت و درمان هم نیست حالا یه ارگانی با زرنگی یا اهداف غیر داروهای تاریخ گذشته خود را در این محل بدون معدوم سازی و امحا رها کردند باید ارگانهای مربوطه پیگیری نمیاند، لازم به ذکر است زباله های بیمارستانی بصورت اصولی امحا می شود.

*رحیمی مسئول بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان شهرستان ماهنشان گفت: در خصوص زباله های رها شده در بالا دست مسیر جادها ضمن ابراز تاسف باید افرادی که این کارو انجام دادن شناسایی شده و به دادگاه معرفی شوند. وظیفه جمع اوری زباله ها نیز در شهرها به عهده شهرداری ها و در روستاها به عهده دهیاری هاست ، این موضوع نیز در جلسات متعددی که توسط بهورزان با دهیاری ها و شورای هر روستا بر گزار میشود مطرح و صورتجلسه میگردد، اگر دهیاری هم کوتاهی کند به ما معرفی شده و از طریق فرمانداری و بخشداری پیگیری میشود.
وی افزود: در مورد زباله های بیمارستانی همانطور که درخبرهای و پیگیریهای قبلی عنوان کردیم ، با ریاست محترم محیط زیست شهرستان به محل مراجعه شد و مشاهده گردید که این زباله ها  واکسنهای دامی و طیور بود که در پشت بیمارستان رازی رها سازی شده اند و قرار شد دامپزشکی و شهرداری این موضوع رو پیگیری نمایند.

 

انتهای پیام/

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*