۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » آخرین اخبار » اجتماعی » اخبارشهرستان ماهنشان » مصاحبه
  • شناسه : 1506
  • 22 نوامبر 2020 - 8:39
  • 465 بازدید
  • ارسال توسط :
جابجایی روستای سعید کندی از سال ۹۴ امروز و فردا شد تا ۱۴۰۰

جابجایی روستای سعید کندی از سال ۹۴ امروز و فردا شد تا ۱۴۰۰

اهالی روستای سعید‌کندی ماهنشان که در مسیل سیلاب قرار دارند پنج سال است که چشم‌انتظار همت مسئولان امر در جا‌به‌جایی این روستا به محل جدید هستند، اما این رؤیای روستانشینان تا زمان حاضر شکل واقعیت به خود نگرفته است.

برخی از روستا‌ها تحت تأثیر مخاطرات طبیعی و گاهی انسانی قرار می‌گیرند و ادامه حیات در این مناطق دیگر ناممکن می‌شود بنابراین هیچ راه‌حلی جز جا‌به‌جایی روستا‌ها به محلی دیگر باقی نمی‌ماند، این در حالی است که حتی جا‌به‌جایی یک سکونتگاه و انتقال آن به محلی دیگر خود چالش‌های جدیدی را می‌تواند به‌ وجود آورد و باید در این امر هر دو سوی موضوع، اعم از تأثیر‌های مثبت و منفی، به‌طور کامل مورد بررسی مسئولان اجرایی قرار گیرد تا انتقال‌ روستا‌ها به محل جدید موفقیت‌آمیز باشد.

در این راستا در سطح استان زنجان در طول سالیان گذشته برخی‌ از روستا‌ها جابه‌جا شده‌اند و موفقیت‌هایی را در پی داشته است، این در حالی است که در جا‌به‌جایی برخی از روستاها به‌دلیل عدم مطالعات کافی و در نهایت نبود زیرساخت‌های لازم، انتقال روستا به محلی جدید موفق نبوده و حتی تعدادی از روستانشینان به همان محل قبل زندگی خود باز‌گشته‌اند، با این حال در طول سال‌های اخیر جا‌به‌جایی روستای “سعیدکندی ماهنشان” به‌دلیل مخاطرات طبیعی همچون رانش زمین، رانش کوه و قرارگیری در حریم سیلاب و حتی عدم بهره‌مندی از امکاناتی همچون آب شرب، گاز، آنتن‌دهی ‌نامناسب موبایل، نبود راه دسترسی مناسب و وجود برخی مسائل دیگر در لیست اسامی روستا‌هایی که باید جا‌به‌جا شوند قرار گرفته است و این مسئله از سال ۹۴ به‌جد مطرح شده است.

در طول سال ۹۴، رئیس وقت بنیاد مسکن شهرستان ماهنشان اعلام کرده است که با شناسایی محل جدید انتقال روستای سعیدکندی، این امر در طول یک سال انجام خواهد گرفت و تا سال ۹۵ این روستا قطعاً جا‌به‌جا می‌شود اما با گذشت بیش‌از پنج سال هنوز این مسئله شکل واقعیت به خود نگرفته است و روستاییان سال‌ها است چشم‌انتظار همت مسئولان در فراهم‌‌آوری زیرساخت‌های لازم و در نهایت جا‌به‌جایی منازل به محل جدید هستند، چرا که با هر بارندگی خطر وقوع سیلاب و رانش کوه در ذهن و فکر اهالی روستا رخنه می‌کند و رهایی از موقعیتی که هم‌اکنون در آنجا قرار گرفته‌اند تبدیل به یک رؤیا شده است.

با این حال مسئله جا‌به‌جایی روستای سعید‌کندی حتی در جلساتی که با حضور استاندار زنجان بوده مورد بررسی نیز قرار گرفته است که به‌نظر می‌رسد وی چندان موافق جا‌به‌جایی این روستا نبوده است، چراکه حقیقی اعلام کرده است جا‌به‌جایی روستا‌ها اقدام موفقی نبوده و ساکنان دوباره به محل زندگی خود باز‌می‌گردند. البته باید ذکر کرد وی همچنین به دستگاه‌های مربوطه متذکر شده است که باید متولیان امر از روستای مذکور بازدید داشته باشند و اقدام به معرفی منابع تأمین‌کننده آن باشند.

با وجود این، سؤال این است؛ آیا جا‌به‌جایی روستای سعیدکندی ماهنشان شکل واقعیت به خود خواهد گرفت؟ آیا در سال جاری برنامه‌ای برای این امر اندیشیده شده است؟

صفی‌الله کرامتی، مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان در گفت‌و‌گو با تسنیم اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین دلایل جا‌به‌جایی روستای سعید‌کندی ماهنشان قرارگیری در مسیل سیلاب است، از سویی دیگر محل جانمایی این روستا به‌نحوی است که اگر زلزله‌ای رخ دهد با رانش ایجادشده در کوه مشرف به روستا، تمام خانه‌ها از بین می‌رود و زیر تلی از آوار قرار می‌گیرد.

وی افزود: روستای سعید‌کندی از لحاظ دسترسی به راه مناسب نیز با چالش‌های جدی مواجه است که اگر قرار بر احداث راه برای این روستا باشد، هزینه‌ای بالغ بر ۸۰ میلیارد ریال به اداره راهداری تحمیل می‌شود، از سویی دیگر انتقال گاز نیز به محل مذکور نیازمند اعتبارات چشمگیری است، این در حالی است که محل جدیدی که برای انتقال این روستا در نظر گرفته شده علاوه بر دسترسی مناسب به راه در بهره‌مندی از گاز نیز دارای موقعیت مناسبی است.

مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان با بیان این‌که طرح جا‌به‌جایی روستای سعید‌کندی در حال سپری کردن مراحل تصویب است گفت: بعد از تصویب این طرح مراحل جا‌به‌جایی روستا انجام خواهد گرفت و دسترسی به تمام امکانات میسر خواهد بود.

وی با تأکید بر این‌که در زمان حاضر تنها انتقال یک روستا در برنامه‌ استانی قرار دارد تصریح کرد: قطعاً امسال جا‌به‌جایی روستا امکان‌پذیر نیست و در سال آینده با استقبالی که روستاییان از طرح دارند این امر امکان‌پذیر می‌شود.

این مسئول با اعلام این‌که در طول سال‌های اخیر قریب به ۱۰ روستای استان، از جمله ملک‌باغی و خلج ماهنشان نیز جا‌به‌جا شده‌اند گفت: انتقال دو روستای مذکور به محل جدید موفقیت‌آمیز بوده و این امر علاوه بر کمک به امنیت جان روستاییان حتی برای دولت نیز مثمر ثمر بوده است.

با این حال، آنچه از گفته مسئول مربوطه برداشت می‌گردد این است که جابه‌جایی روستای سعید‌کندی به محل جدید می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد و یک دغدغه‌ از اهالی این روستا را برطرف نماید، اما آنچه مسلم است این‌که امکان انتقال روستا به محل جدید در ایام باقی‌مانده از سال جاری که رو به سردی و بارش‌ها می‌گذارد امکان‌پذیر نیست و باید روستانشینان همچون سال‌های قبل انتظار بکشند بلکه شاید با همت مسئولان ذی‌ربط از جمله بنیاد مسکن، شرکت آب و فاضلاب، برق و گاز و سایر دستگاه‌های استان این امر در اوایل سال آینده میسر شود و به آرزوی دیرینه خود دست یابند.
در پایان باید مجدداً پرسید؛ آیا مسئولان استانی توان و همت کافی برای جابه‌جایی روستا دارند؟

انتهای پیام/ش+

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

۱ دیدگاه

  1. سلام به مسولین خواهشمندیم مارا از جهنم سعیدکندی قدیم دراورد تا سال۱۴۰۰ سال خوب خانه خوب زندگی خوب ودعا گو شما باشیم با جابجایی سعیدکندی جدید

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*