۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

  • شناسه : 1961
  • 28 فوریه 2021 - 9:17
  • 234 بازدید
  • ارسال توسط :
حذف تصاویر شهدا از معابر  و ورودی های شهر ماهنشان/مغفول ماندن یادمان های شهدا در ماهنشان و روستاهای آن +تصاویر

حذف تصاویر شهدا از معابر و ورودی های شهر ماهنشان/مغفول ماندن یادمان های شهدا در ماهنشان و روستاهای آن +تصاویر

تلفیق هنر، صنعت و معماری و خلق المان های شهری برجسته، نظرگاه های دلچسبی را برای شهروندان و مسافرین ایجاد می کند که المان های فرهنگی و نماد های فیزیکی از شهدا و افراد سرشناس می تواند بیانگر پیشینه نیاکان و افتخارات محلی باشد که در شهرستان ماهنشان مغفول مانده است.

المان یا نماد شهری ترکیبی است پیکره وار که در ساخت آن از ویژگی های درونی احجام و اشکال هندسی ،صفحات قائم یا منحنی ، اجزائ سازه ای یا به طور کلی هر آنچه میتواند جنبه ی تزئینی و ساختمانی داشته باشد استفاده می شود.

اما از طرف دیگر نصب المان های شهداء ،حماسه ها و نماد های فرهنگی الگو گرفته با ذهن جامعه می تواند بازخورد خوبی در جامعه و شهر داشته باشد.

این نماد ها می توانند در شناخت منطقه اهمیت داشته باشند و چه بسا برگرفته از اتفاق یا تاریخچه ای خاص در محل مورد نظر باشد و به نکته ای خاص در آن محل اشاره کند.

در هنگام ورود به شهر ها اولین چیزی که نظر هربیننده ای را به خود معطوف می کند میادین و المان های آن شهر است که به نوعی تداعی کننده هویت تاریخی، فرهنگی، اعتقادی ، مذهبی و اجتماعی هر شهر به شمار می رود.

شهرستان ماهنشان که برای خود نیز آوازه ای داشته و تاریخچه قدیمی و متدین  و مردمی شهید پرور دارد از این قضیه مستثنی نیست.

هرچند همیشه از ماهنشان به عنوان منطقه ای محروم و عقب مانده از امکانات یاد می شود ، اما این دلیلی نمی شود در این عصر و بعد از گذشت ۴۲ سال از انقلاب شهرستان همچنان بوی محرومیت به خود بگیرد و رنگ و رویی نداشته باشد.

ورودی شهر نشانگر هویت و شخصیت یک شهر است و نمی توان با ایجاد فلکه و بلوار و … تعریف کرد. برای تحقق تشخص خاص هر ورودی لازم است که ورودی نماد چهره و شخصیت شهر باشد لذا شهرستان ماهنشان دارای افرادی سرشناس و شهدایی را در دوران دفاع مقدس و بعد از آن تقدیم انقلاب و نظام کرده است که می توان از تصاویر ، تندیس ها و سردیس های آنان ورودی های شهر را منقش کرد و نمایی از شخصیت ها و فرهنگ این منطقه را  معرفی کرد.

موضوعی که امروز بحث آن است و ذهنیت ما را درگیر کرده ورودی بی آب و رنگ و بی هویت شهر ماهنشان است که باید به آن توجه کرد در سالهای گذشته هیچ المانی در ماهنشان نبود چند سالی است المان هایی از سبد میوه ها که محصولات ماهنشان است را در ورودی گنجاندن اما مهمتر از آن تصاویری از شهدای شهرماهنشان از ورودی شهر تا سطح شهر منقش در المان ها بود اما چند صباحی است این تصاویر حذف و همچنان جای خالی آنها احصا می شود.نصب المانهای شهدا و افراد سرشناس  روحیه خودباروی رشادت و شهادت طلبی و زندگی شهری را تعریف و تبیین می کند که در شهرستان ما کمتر به آن پرداخته شده است.

نبود نمادهای فیزیکی ، نامگذاری معابر و مدارس و اماکن های دولتی به نام شهدای این منطقه در شهرستان ماهنشان یک غفلت است، شهدا و رزمندگان شاخصی در این شهرستان بوده که باید به آنها پرداخته و نسبت به ظرفیت شهرستان آثار ماندگاری را تعریف کرد و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و تبیین معارف دفاع مقدس در یادمان‌های شهدای گمنام، می‌تواند تأثیر بیشتری بر افراد مختلف جامعه داشته باشد.

افراد هنرمندی در این شهرستان هستند که می توانند المان ها و تندیس و سردیس هایی را برای زیبایی شهر و روستاهامون طراحی کنند که از هنر های این عزیزان در استان های دیگر استقبال می شود اما در شهر خود ماهشان هیچ مسئول فرهنگی و شهرداری تا کنون از این نوع موارد استقبال نکرده است.

داشتن ذوق هنری برای مسئولین فرهنگی و شهرداری ماهنشان یک معقوله بسیار زیباست که امیدواریم این ذوق هنری را داشته باشند و برای زیبایی  و فرهنگ سازی شهرمان اقداماتی را انجام دهند.

 

انتهای پیام/

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*