۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » آخرین اخبار » یادداشت
  • شناسه : 1339
  • 24 سپتامبر 2020 - 6:05
  • 1093 بازدید
  • ارسال توسط :
روحیه دفاع مقدس لازمه جنگ اقتصادی امروز

روحیه دفاع مقدس لازمه جنگ اقتصادی امروز

مقایسه مختصات جنگ تحمیلی علیه ایران همچون مدیریت صحیح، هماهنگی نیروها و روحیه جهادی با جنگ تمام‌عیار اقتصادی امروز علیه کشورمان نشان از این دارد که جمهوری اسلامی ایران می‌تواند در جنگ اقتصادی با تکیه بر ارزش‌های دفاع مقدس پیروز میدان نبرد باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس؛ سی‌و‌یکم شهریور سال ۵۹، هم‌زمان با آغاز جنگ تحمیلی، حماسه‌ای به نام دفاع مقدس نیز آغاز شد؛ دفاعی جانانه و مبتنی بر ایمان راسخ، همت و اراده بلند ملت ایران که توانست تمام آرزوهای دشمنان و غارتگران را بر باد دهد. هیچ قدرتی یا کشوری در شروع این تجاوز تصور نمی‌کرد که ایران بتواند یک جنگ طولانی را اداره کند و درنهایت دشمن را سر جایش بنشاند.

بررسی مختصات جنگ تحمیلی علیه ایران در سال ۵۹ و جنگ تمام‌عیار اقتصادی امروز علیه ایران حامل این پیام است که جمهوری اسلامی ایران می‌تواند در جنگ اقتصادی نیز همانند جنگ نظامی با تکیه بر ارزش‌های دفاع مقدس پیروز میدان نبرد باشد.

هر چند عوامل مهمی در دفاع مقدس وجود دارد که عامل پیروزی انقلاب بر دشمن شد اما در دفاع مقدس، ایران تا زمانی که به صورت کلاسیک و با روش خود دشمن با آن مقابله می‌کرد، توفیق چندانی به دست نیاورد و زمانی که از نبرد نامتقارن و عملیات‌های شبانه و… استفاده کرد، توانست معادلات را تغییر دهد.

در جنگ اقتصادی نیز نمی‌توان با شیوه‌های متعارف و معمول اقتصادی با دشمن مواجه شد؛ امروز باید فشارهای اقتصادی خارجی را با مدیریت صحیح منابع در داخل کشور کم اثر و بی‌اثر کرد و در روابط تجاری و اقتصادی خود از ابزارهای دیگری مانند پیمان‌های دوجانبه پولی و مالی استفاده کنیم.

پیمان‌های این‌چنینی که یک نمونه برجسته آن قرارداد ایران و چین است، می‌تواند معادلات نبرد در جنگ اقتصادی را تغییر دهد.

یکی از بزرگ‌ترین دلایل موفقیت ایران در دفاع مقدس، تلاش شبانه‌روزی رزمندگان و ایثار و فداکاری آن‌ها بود؛ رزمندگان و فرماندهان امروز کشور، تولیدکنندگان هستند. این بخش از جامعه باید با روحیه جهادی و با رونق تولید و جهش تولید،عملیات کنند.

امروز بسیج منابع و امکانات در دوران دفاع مقدس جای خود را به حمایت از کالای داخلی داده است و این حمایت از تولید داخلی با کمک‌های مردمی به جبهه در دفاع مقدس قابل قیاس است.

یکی دیگر از نکات مهم دفاع مقدس این بود که هماهنگی فرماندهان ارتش و سپاه و انجام عملیات‌های مشترک، ترکیبی را ایجاد کرد که کشور ایران توانست در مقابل همه دشمنان متحد شده ایران و اجماع نامیمون آن‌ها با اقتدار ایستادگی کند لذا امروز ارگان‌هایی که درگیر جنگ اقتصادی هستند، عبارت‌اند از، نظام بانکی، شبکه تولید، بازرگانی و شبکه تجار کشور که هماهنگی بین این ارگان‌ها از ضروریات ادامه این جنگ است.

همان‌گونه که در دوران دفاع مقدس کسی فکر نمی‌کرد که سه دهه بعد ایران بتواند با تکیه بر دانش بومی، به موشک‌های بالستیک و ماهواره‌بر دست یابد، شاید امروز هم کسی تصور نکند که اقتصاد ایران در آینده به یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان تبدیل شود ولیکن تجربه دفاع مقدس نشان داد که این امر شدنی است اما با تلاش و همتی از جنس دفاع مقدس.

نویسنده: علی کارگر

انتهای پیام/

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*