۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » آخرین اخبار » اجتماعی » اخبارشهرستان ماهنشان
  • شناسه : 1439
  • 18 اکتبر 2020 - 6:21
  • 648 بازدید
  • ارسال توسط :
  • نویسنده : زینب بالایی
روستاهایی که بعد از ۴۱ سال از انقلاب پیر شدند، اما آباد، نه/فقر و محرومیت بر سر روستاهای کردی، باغچه، وایخر از توابع ماهنشان سنگینی میکند
سایه سنگینی مشکلات بر روستانشینان ماهنشان:

روستاهایی که بعد از ۴۱ سال از انقلاب پیر شدند، اما آباد، نه/فقر و محرومیت بر سر روستاهای کردی، باغچه، وایخر از توابع ماهنشان سنگینی میکند

روستاهایی در شهرستان ماهنشان بعد از گذشت ۴۱ سال از طول با برکت انقلاب اسلامی مشاهده می شود که هنوز از داشتن امکانات اولیه رفاهی محروم هستند.

به گزارش خبر ماهنشان ،با توجه به نوع بافت و اقلیم موجود و همچنین نوع زندگی مردمان شهرستان ماهنشان نیازمند حمایت دولت برای ایجاد شرایط مناسب زندگی به ویژه در روستاهاست.
روستایی هایی که برای رسیدن به آن راه های پر پیچ خم و خطرناکی را باید طی کرد راه هایی که هنوز زیر سازی های اولیه انجام نشده و یا اگر شده بر اثر شرایط محیطی و جغرافیایی گاها انگار تیغ زنی و غیره انجام نشده است و در حین رانندگی در این راه ها باید تمام توان و حرفه ی رانندگی را داشته باشید .
حرکت در این مسیر ها دل و روده آدم را بیرون می آورد چه برسد به ماشین اما جذابیت هایی که در مسیر هست این شرایط سخت را کم می کند و این شاید برای ما که اولین بار است میرویم باشد نه برای اهالی این مناطق که تکراری شده است و دیگر فقط از مشکلات راه و نبود امکانات در دل روستا دم می زنند.

روستای باغچه با ۵۵خانوار و ۳۳۰ نفر جمعیت در فاصله ۴۵ کیلومتری شهر ماهنشان واقع شده است، این روستا با تقدیم دو شهید به انقلاب اسلامی در دوران دفاع مقدس دین خود را هم به میهن و انقلاب اسلامی ادا کردند، مردمانی که همیشه در صحنه های انقلاب حاضر بودند و از جان و دل مایه گذاشتند و همیشه با مشارکت های حداکثری پای صندوق های رای شرکت کردند اما بعد از ۴۱ سال از انقلاب اسلامی نیازمند نگاه کاری و انقلابی مسئولین به روستاهای خود هستند .

کار مردم این روستاها اکثرا کشاورزی یا دامدار هستند و وضعیت معیشتی خود را از این راه تامین می کنند، اما با رشد جامعه و ورود جوانان به شهر های بزرگ و مقایسه امکانات شهر با روستای خود نبودند و کوچ کردن را به ماندن و سوختن و ساختن ترجیح می دهند چرا که این روستا ها متاسفانه بدلیل نبود امکانات دولتی، رفاه، مسائل بهداشتی و حتی امکانات اولیه آب و ….به شهر ها کوچ می کنند که خود مسائل و مشکلات زیادی در پی دارد.

نا گفته نمانداز امکانات دولتی در این روستا آب، برق و گاز ،دکل تلفن همراه هست اما اصلی ترین مشکلات روستای باغچه که مردم آن در گفت و گو با خبرنگار خبر ماهنشان اظهار کردند: مهمترین معضل روستای ما راه ارتباطیمون هست که در فصل بارش و بارندگی مشکلات رفت و آمد را چند برابر می کند.
یکی از اهالی این روستا گفت: مشکل اصلی ما راه است که از فصل آبان که بارش ها و سرمای زمستات شروع میشود تردد در این راه ها سخت شده و استرس و اضطراب های زیادی را در پی دارد، چرا که با اولین بارش به دلیل کوهستانی و خاکی بودن مسیر راهمان گلی شده و دیگر هیچ خودرویی نمی تواند تردد کند مگر اینکه با تراکتور بتوانیم خودمان یا مریضی را به شهر برسانیم .
یکی دیگر از اهالی بجز مشکل را به نبود
خانه بهداشت در این روستا اشاره کرد و گفت: دوسال است که خانه بهداشت روستای ما خراب شده و هیچ توجهی به آن نمی شود و مسئولین بهداشت محترم می آیند وسط محله یا یکی از منزل اهالی جلوی نامحرم و یا جمع واکسن یا هرچیزی که مربوط به بهداشت خانواده میشود را انجام می دهند که بانوان از این نوع خدمات دهی و ویزیت گله مند هستند.
وی افزود: این مشکل هم یکی از حاد ترین مشکلات ما بوده با توجه به اینکه نماینده محترم قول داده بودن خانه بهداشت درست کنن اما نه ماه از این وعده میگذرد و همچنان وعده ها عملی نشدند.
یکی دیگر از اهالی به پیشرفت امروزی و ارتباطات و دیجیتال ها و اینترنت اشاره کرد و گفت : با توجه به شرایط جامعه و سیستم ارتباطی نوین و امروزه با تکنولوژی ها نبود نت و دیجیتال در روستای ما است که شبکه های تلویزیون ما کلا چهار شبکه را می گیرد که دوتا به کل خرابه و دوتای دیگر هم یا صدا ندارد یا تصویر که آنهم با اولین بارش یا طوفان و باد آنها هم از دسترس خارج میشود، خالی از لطف نباشد، دهیار محترم روستا خیلی پیگیر بوده و از اهالی محترم روستا با صدا وسیمای مرکز استان تماس گرفته شده ولی متاسفانه یک سال امروز فردا میکنند.
وی افزود: نبود اینترنت در این روستا مشکل جوانان ما است، طی ماه های گذشته یک دکل برای آنتن دهی و اینترنت برای سه روستا از جمله ینگجه ، کردی و باغچه زدند که از همان اول آنتن دهی برای روستای ما ضعیف بود که بعد ازرپیگیری هایی که کردم یه دکل دیگه برای آن دو روستا زدند اما برای ما هنوز نه که تعداد جمعیت را بهانه میکنند درصورتیکه جمعیت ما از انها بیشتراست.

یکی دیگر از اهالی روستای باغچه به عدم اجرایی طرح هادی در این روستا اشاره کرد و گفت: در این روستا هیچ طرح هادی انجام نشده و وام مسکنی هم برای اهالی روستای ما داده نمی شود.
مشکلات روستاهای کردی و وایخر که همان نبود آب آشامیدنی و مشکلات راه ارتباطی و آنتن دهی و…است که در گزارشات بعدی مفصل به آن پرداخته خواهد شد.

صادقی بخشدار بخش مرکزی ماهنشان در گفت و گو با خبر نگار خبر ماهنشان مبنی بر مشکلات روستاهای باغچه و کردی و وایخر و …گفت: مشکل اینترنت و آنتن دهی روستاهای باغچه و …. از طریق مخابرات چندین بار پیگیری شده است که به دلیل اینکه امکانات اصلی و رسیدگی به مشکلات در استان می باشد ، نوع رسیدگی ما فقط پیگیری و انجام مکاتبات است که این کار چندین بار انجام شده و طی سفر وزیر محترم ارتباطات به استان گفتند تا عید مشکلات شهرستان ماهنشان یک بازنگری کلی شود که ان شاءالله این مشکلات آنتن دهی و اینترنت مردم حل خواهد شد.
وی با اشاره به نبود خانه بهداشت روستای باغچه اظهارداشت: مشکل خانه بهداشت این روستا به دلیل اینکه تخریبی و خراب بود در حال نوسازی بود که طی بازدیدی که هفته گذشته انجام دادیم و مشکلی که بر خوردیم یکی از اهالی در مکانی که برای ساخت خانه بهداشت مشخص شده بود منزل مسکونی بنا کرده بود که بعد از گفت و گو و صحبت هایی که انجام شد، قرار شد از یک طرف دیگر زمینی را به ساخت خانه بهداشت بدهند که ان شاءالله با همکاری و ظرفیت دهیاری، شبکه بهداشت و درمان و پیمانکار ها این مشکل هم به زودی حل شود.
بخشدار بخش مرکزی ماهنشان با اشاره به مشکل ارتباطی این روستاها گفت: طبق پیگیری ها و مصوباتی که انجام شده بود قرار بر این بود و قول آن راه هم به اهالی داده بودیم تابستان امسال راه روستای کردی و باغچه و چند روستای دیگر که در مسیر علم کندی بود آسفالت شود اما شرکتی که قرار بود این مسیر ها را هم آسفالت کنند به مشکلی برخوردند که پیمانکار این کارها را تحویل نداد . اما ما همچنان پیگیر و عقد قرارداد با پیمانکار جدید هستیم که تقریبا ۲۰ روز است شروع به کارکردند اگر تا آغاز بارش برف و باران آسفالت هم نکنند ما پیگیری میکنیم زیرسازی و تیغ زنی و شن ریزی حداقل انجام شود.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*