۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » آخرین اخبار » اجتماعی » اخبارشهرستان ماهنشان » حوادث
  • شناسه : 1982
  • 12 مارس 2021 - 8:26
  • 261 بازدید
  • ارسال توسط :
“سونتو” روستای کرونایی ماهنشان در قرنطینه/ سپاه و بسیج زنجان بسته‌های معیشتی را تأمین می‌کنند

“سونتو” روستای کرونایی ماهنشان در قرنطینه/ سپاه و بسیج زنجان بسته‌های معیشتی را تأمین می‌کنند

شیوع گسترده ویروس کرونا در روستای "سونتو بخش انگوران ماهنشان" سبب شد تا جهت پیشگیری از سرایت بیشتر ویروس، این روستا قرنطینه شود و سپاه و بسیج مسئولیت تامین بسته‌های معیشتی را بر عهده بگیرد.

در ماه‌های اخیر روند ابتلا به ویروس مرگبار کرونا در بسیاری از نقاط کشور کاهشی بود تا جایی که تعداد شهرهای قرمز کشور انگشت شمار شد و رنگ آن‌ها به زرد و آبی تغییر یافت در این بین برخی شهرستان‌های استان زنجان با روند کاهشی ابتلا به کرونا مواجه بودند اما اکنون خبرها حاکی از این است که این ویروس منحوس خیز برداشته و بیم آن می‌رود که در موج چهارم آن افراد زیادی را درگیر کند چرا که همواره اعلام می‌شود رعایت پروتکل‌ها توسط مردم کاهش یافته و هر لحظه امکان شیوع پیک مجدد این بیماری وجود دارد؛ هر چه عادی انگاری شود و بی‌خیال وجود این ویروس منحوس شویم همچنان باید با آن درگیر باشیم.

با تمام این‌ها در طول چند روز اخیر  در یکی از روستاهای بخش انگوران شهرستان ماهنشان یعنی “روستای سونتو” مردم سخت درگیر ویروس کرونا شده‌اند به طوری که از جمعیت بیش از به ۴۰۰ نفری آن تست ۵۳ نفر از جمعیت مثبت شده و برای جلوگیری از سرایت بیماری به سایر روستاها این روستا قرنطینه شده است.

در این راستا پرویز قزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در طول چند روز گذشته به دلیل انتشار کرونا در روستای سونتو ماهنشان ۲۰۰ مورد تست انجام شده است اظهار داشت: فردی از ساکنان این روستا با تردد به شهرستان آبیک قزوین و ابتلا به ویروس کرونا این بیماری را به خانواده خود انتقال داده است.

وی با بیان اینکه با برگزاری جشن تولد در روستای سونتو ماهنشان نیز این فرد آلوده در مراسم شرکت کرده و متاسفانه مهمانان نیز به این بیماری مبتلا شده‌اند، افزود: این واقعه روستای سونتو را به یک کانون بحرانی تبدیل کرده است اما پس از بروز این مساله اقداماتی با هدف جلوگیری از انتشار این بیماری در این روستا انجام گرفت و تست ۵۳ نفر از اهالی این روستا مثبت اعلام شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با بیان اینکه حال بیماران این روستا خوب گزارش شده است، اضافه کرد: سپاه و بسیج درصدد توزیع بسته‌های معیشتی هر یک به ارزش ۵۰۰ هزار تومان در بین اهالی روستا هستند.

همچنین جلیل جزو‌نقی فرماندار ماهنشان نیز در این خصوص اذعان کرد: در روز‌های گذشته شاهد افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در روستای سونتو بخش انگوران شهرستان ماهنشان بودیم که ناشی از عدم توجه شخصی از اهالی این روستا به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و دور‌همی بود که سبب رخداد چنین مسئله‌ای شد.

وی با بیان اینکه بنا به دستور استاندار زنجان فردی که سبب شیوع گسترده ویروس کرونا در روستای سونتو شد جهت پاسخگویی به مقام قضایی معرفی شده است، گفت: اقدامات و کنترل‌های مراقبتی در این روستا اعمال شده است که از مهم‌ترین اقدامات ممانعت از ورود و خروج شهروندان به این روستا است که در این راستا عوامل انتظامی در ورودی و خروجی روستا مستقر شده و مسیر‌ها را انسداد کرده‌اند.

فرماندار شهرستان ماهنشان با بیان اینکه تست‌گیری از تمام روستاییان جزء برنامه‌ها بود، گفت: بسته‌های غذایی به کل اهالی روستا توسط سپاه و بسیج توزیع می‌شود. با این حال دو مرکز قرنطینه‌ای نیز برای جداسازی افراد بیمار در مکان‌های آموزشی روستا تجهیز شده و تیم پزشکی در راستای رصد مستمر وضعیت سلامتی مردم مستقر شده است.

وی بیان کرد: مورد حاد بستری در بیمارستان در بین بیماران این روستا وجود ندارد و وضعیت افراد با بیماری زمینه‌ای خاص و سالمندان نیز به طور مستمر رصد می‌شود با این حال رصد و رسیدگی به وضعیت این روستا تا برگشتن به شرایط عادی همچنان ادامه‌دار خواهد بود.

با این وجود، داستان این روستا درس عبرت آموز برای همگان است چراکه یک غفلت و سهل‌انگاری توانسته سلامت عموم مردم را با خطر جدی روبه‌رو کند که این مسئله حتی می‌تواند بسیار خطر آفرین و غیرقابل جبران باشد با این حال با توجه به اینکه تعطیلات عید نوروز نیز در پیش است انتظار این است که با رعایت موازین بهداشتی، کاهش تجمعات و رفت‌و‌آمد‌های غیر ضروری مانع از وقوع چنین حوادث مشابه و شیوع گسترده ویروس در سطح جامعه شویم.

انتهای پیام/س

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*