۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » آخرین اخبار » اجتماعی » اخبارشهرستان ماهنشان
  • شناسه : 2039
  • 17 آوریل 2021 - 9:12
  • 606 بازدید
  • ارسال توسط :
لاله‌های واژگون طبیعت شهرستان ماهنشان در انتظار باران هستند+تصاویر

لاله‌های واژگون طبیعت شهرستان ماهنشان در انتظار باران هستند+تصاویر

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ماهنشان گفت: لاله‌های واژگون شهرستان ماهنشان از توابع این استان برای سر بیرون آوردن از خاک در انتظار بارش باران بهاری هستند.

محرمعلی عزیزی، افزود: در نخستین ماه فصل بهار، بارندگی چندانی در این شهرستان اتفاق نیفتاده است بنابراین با ادامه روند فعلی شاید این لاله های واژگون که همواره چشم انداز زیبا و تماشایی خلق می کند امسال نتواند جلوه‌گری داشته باشد.

وی اظهار داشت: رویش و گل دهی لاله های واژگون شده در ارتفاعات این شهرستان، اوایل اردیبهشت ماه اتفاق می افتد و با به گل نشستن این گونه گیاهی بسیار زیبا و منحصر به فرد، زیبایی و طراوت خاص به این منطقه می بخشد که امید است طبیعت ماهنشان امسال از این موهبت و زیبایی خاص، محروم نشود.

عزیزی با بیان اینکه عمر این گیاه زیبا و منحصر به فرد کوتاه است و با نزدیک شدن به ماه خرداد به پایان می رسد، تصریح کرد: لاله‌های واژگون در این شهرستان به صورت پراکنده و نقطه نقطه بوده و فقط ۲ گونه سرخ و زرد در ارتفاعات روستای خورجهان و برخی ارتفاعات دیگر این شهرستان مشاهده شده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ماهنشان گفت: لاله واژگون در فصل بهار در دل ارتفاعات ماهنشان و در مجموع در مساحتی به وسعت قریب ۲ هکتار می روید و مردم منطقه آن را با نام محلی ” آقلار گولر” می شناسند و گونه سرخ این گیاه بیشتر به چشم می آید اما گونه زرد آن که بسیار نادر است و کمتر در طبیعت این شهرستان مشاهده شده است.

لاله واژگون (Fritillaria imperialis) گیاهی است بومی منطقه گسترده‌ای از آناتولی، فلات ایران و کوه‌پایه‌های هیمالیا که آن را گل اشک، اشک مریم و تاج قیصر نیز نامیده‌اند زیرا مقداری شبنم در بین این گل‌ها جمع می‌شود و سپس از به پائین می‌چکد.

محیط زیست، عمر این گیاه را که بسیار کوتاه نیز است به عنوان ذخیره ژنتیکی و عنصر زیبایی شناختی سرزمین ایران می شناسد و تمام تلاش خود را برای حفاظت از این گونه منحصر به‌فرد که کمیاب بوده به کار می گیرد.

لاله واژگون نام یکی از ۱۲ هزار گونه گیاهی شناسایی شده در کشور است که با گل‌های زنگوله‌ای درشت به رنگ نارنجی متمایل به قرمز به عنوان میراثی ارزشمند برای طبیعت ایران محسوب می شود.

دامنه های زاگرس محل مناسبی برای رشد لاله واژگون می باشد و مناطقی از ایران ازجمله اصفهان، چهار محال و بختیاری، کردستان، لرستان و زنجان، هرسال در فصل بهار میزبان این گونه گیاهی ارزشمند است.

لاله واژگون از گیاهان علفی پیازدار است که در ارتفاعات بالای یک هزار و ۵۰۰ متری از زمین و در میان دامنه‌های سنگلاخی و صخره‌ای می روید و ۶۰ گونه از این گیاه در سراسر جهان شناسایی شده که ۱۵ گونه از آن در ایران وجود دارد و به طور طبیعی رشد می‌کند.

لاله واژگون تا ارتفاع ۱۲۰ سانتیمتری از سطح زمین رشد می‌کند و اگر از گزند دام های در حال چرا و انسان ها در امان بماند، تا ۱۰ هزار شاخه از آن در یک دشت نیز قابل مشاهده است.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*