۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اقتصادی
  • شناسه : 574
  • 20 آگوست 2019 - 12:08
  • 794 بازدید
  • ارسال توسط :
ماهنشان با ۳۵۰ نفر زنبوردار رتبه اول تولید عسل را دراستان به خود اختصاص داده

ماهنشان با ۳۵۰ نفر زنبوردار رتبه اول تولید عسل را دراستان به خود اختصاص داده

شمیم ماهنشان: مدیر جهادکشاورزی شهرستان ماهنشان اظهار کرد: شهرستان ماهنشان به دلیل دارا بودن طبیعت بکر و ییلاقات و گیاهان دارویی که در کل دنیا حرف اول را میزند مستعد برای پرورش زنبور عسل است. عجملو خاطر نشان کرد: در شهرستان ماهنشان ۳۵۰ نفر زنبوردار با میزان تولید ۱۱۰ تن در سال عسل و با […]

شمیم ماهنشان:
مدیر جهادکشاورزی شهرستان ماهنشان اظهار کرد: شهرستان ماهنشان به دلیل دارا بودن طبیعت بکر و ییلاقات و گیاهان دارویی که در کل دنیا حرف اول را میزند مستعد برای پرورش زنبور عسل است.
عجملو خاطر نشان کرد: در شهرستان ماهنشان ۳۵۰ نفر زنبوردار با
میزان تولید ۱۱۰ تن در سال عسل و با تعداد حدود ۱۳۰۰۰ کندو وبا تولید گرده ۳۰۰ کیلوگرم، بره موم حدود ۵۰۰ کیلو گرم و با ژل رویال حدود ۱۰ کیلو گرم تولید فعالیت میکنند.

وی با توجه به پتانسیل ها و ظرفیت های موجود شهرستان در زمینه پرورش زنبور عسل، افزود: ماهنشان در تولید عسل رتبه اول و دوم را در استان به خود اختصاص داده است.
مدیرجهادکشاورزی شهرستان ماهنشان گفت: هر زنبوردارقبل از هر اقدامی درخصوص پرورش زنبور عسل باید مجوز پرورش را داشته باشد، لذا برای دریافت مجوز نیازاست متقاضیان در دوره های پرورش زنبور عسل جهادکشاورزی شرکت کنند تا گواهینامه آموزش پرورش زنبور عسل دریافت کنند که پیش زمینه مجوز است .
وی افزود: در شهرستان ماهنشان بیش از ۱۳ هزار کندو وجود دارد اگر صاحبان کندوها در اول بهار مجوز استقرار زنبورستانهای خود را بگیرند طبق قانون نظام جامع دامپروری زنبورداران مهاجر ملزم هستند فواصل قانونی را بر اساس تعداد کلونی با زنبورداران بومی حفظ کنند .
عجملو در خصوص پیگیری جانمایی کندوهای عسل اظهارداشت: یک زنبور کارگر ۳ تا ۶ کیلومتر قدرت پرواز دارد. لذا زنبورداران در استقرار زنبورستان های خود باید به این نکته توجه داشته باشند و فاصله خودشان،را با زنبورداران مستقر وجاده های مواصلاتی و خانوارهای روستایی واحشام موجود در آن منطقه رعایت کنند.
وی با اشاره به شرایط نگهداری کندوها و زنبور عسل ها افزود: زنبورداران برای اینکه خودشان هم متحمل ضرر و زیان اقتصادی نشوند باید کندوهای خود را با فاصله قانونی از حریم جاده ها و محل های مستقر کشاورزان و ….رعایت کنند لذا با عدم رعایت فاصله قانونی جانمایی کندوها اولین ضرر برای خود زنبورداران است.
مدیرجهادکشاورزی ماهنشان تاکید کرد:طبق آیین نامه قید شده در صدور مجوز برای زنبورداران آنها باید کندوهای خود را در محل هایی مسقر کنند که خطراتی کشاورزان و دامداران و عابرین را تهدید نکند و مزاحمتی برای آنها ایجاد نشود.
عجملو با اشاره به کندوهایی که در کنار و حریم جاده ها مستقر شدند گفت: امسال با توجه به اینکه از فصل جابجایی کندوهای عسل گذشته و الان فصل برداشت عسل است نمی شود برای جابجایی کندو ها کاری کرد اما برای سال بعد نامه نگاری شده با دفتر مرکزی و سازمان که اگر موافقت کنند محل استقرار کندو ها نقطه زنی میشود .

مدیر جهادکشاورزی ماهنشان با اشاره به سهمیه شکر برای زنبورداران، گفت: حسب هماهنگی با سازمان صمت و برای افزایش عرضه شکر خانوار ، و نظر به اینکه سهمیه آخر صنف و خانوار مستقیم به شهرستان داده شده . لطفا با هماهنگی صمت مانده سهمیه صنف که نرخ خرید آن ۳۰۰۰ تومان بوده به خانوار تخصیص شود ، نیاز صنف متعاقبا توسط سازمان صمت تامین خواهد شد . با استفاده از صنوف ، تعاونیها ، زنجیره ای دامنه توزیع زیاد شود.
انتهای پیام /
@akhbaremahneshan

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*