۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » دسته‌بندی نشده
  • شناسه : 1836
  • 21 ژانویه 2021 - 10:07
  • 475 بازدید
  • ارسال توسط :
🍇آسما اُوُزُوم 🍇 انگوری که از طنابی برای چله زمستان می آویختند+تصاویر

🍇آسما اُوُزُوم 🍇 انگوری که از طنابی برای چله زمستان می آویختند+تصاویر

در زبان ترکی مناطق دیگر مثلا ارومیه به آسما اوزوم 《میلاخ》 و در برخی مناطق دیگر آونگ می گویند.

به گزارش خبر ماهنشان،زمان برداشت انگور از باغات ماهنشان معمولا در اواخر فصل تابستان و یا اوایل پاییز است .
این میوه به دلیل طعم لذید و شیرین و گوارای که دارد شُهره خاصی به ماهنشان داده بود البته در چندسال اخیر به دلیل خشکسالی و عدم رسیدگی ، و جایگزین کردن درخت زردآلو به جای درخت انگور محصول انگور در این شهرستان آنچنان چشمگیر نبوده و بسیار کاهش یافته است .

در گذشته بخاطر نبود یخچال ها و سیستم های نگهداری میوه های تابستانی برای زمستان برخی از آنهارا خشک و برخی دیگر از آنها را از جمله انگور را به روشی سنتی برای زمستان نگه می داشتند .
در ماهنشان به آن انگور نیمه خشک که از طنابی آویزاندمیکردنو آسما اوزوم میگفتند که طبق گفته پزشکان سنتی این نوع کشمش یا انگور دارای فواید خیلی زیادی است.

فصل چیدن انگور که میشد، تقریبا تمام اعضای خانواده برای چیدن انگور به باغ می رفتند و هرکدام یک سطل و زنبیل و یک چاقو به دست مشغول چیدن انگور هایی که مناسب تهیه کشمش و 《دوشاب(شیره) 》 بودند می شدند . البته در گذشته انگوری که برای دوشاب(شیره ) استفاده میشد با نوع کشمشی فرق میکرد و بهش میگفتند 《گوش اوزومی》 و این بهترین نوع دوشاب(شیره ) بین اهالی منطقه معرفی شده بود و انگورهای درشت و سالم مثل 《آغ اوزومی》 و …را برای زمستان در یک اتاق بدون رفت و آمد یا انباری مخصوص از طناب هایی که می بستند آویزان میکردند .

برخی خانواده های زرنگ و با سلیقه از این آسما اوزوم ضمن اینکه در شب چله و شب نشینی های زمستانه استفاده میکردند آنهارا برای عید نوروز هم نگه می داشتند.🍇🌨🌸

انتهای پیام/

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*